Dizgi Örneklerimiz

DİZGİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Her yazarın farklı bir kitap hazırlama süreci vardır. Kimi bu hazırlık sürecinde sesle sözcükleri kayıt etmeyi tercih eder. Kimi ise kalem aracılığıyla kağıda aktarmayı seçer. Çok sık olamasa da bazende video aracılığıyla sözcükler kayıt edilir. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın tüm bu süreçlerin ortak noktası yayınlanacak kitabı hazırlamaktır. Daha sonra hazırlanan bu kitabın dizgi süreci başlar.

Dizgi Nedir, Nasıl Yapılır? Ses, video yada kalem aracılığıyla kağıda yazılan sözcüklerin bilgisayar ortamına aktarılma işidir. Genellikle dizgi, mizanpaj tasarımı (sayfa tasarımı) öncesi yapılan bir süreçtir.

DİZGİ ELEMANI ( DİZGİCİ ) NE İŞ YAPAR?

Dizgi Elemanı (Dizgici) ne iş yapar? Dizgi elemanı; On parmak klavye bilgisine sahip kişilerdir. Dizgici klavyeyi on parmak kullanabilmesi sayesinden çok hızlı bir şekilde duyduğu, okuduğu, gördüğü yazıyı bilgisayar ortamına aktarabilmektedir. Dünyada en hızlı on parmak klavye kullanarak sözcükleri bilgisayara aktaran ve dünya rekorunun da sahibi olan Sean Wrona dakikada 163 kelime yazabilmiştir.

DİZGİ YAPARKEN KULLANILAN PROGRAMLAR

Dünyada dizgi yaparken kullanılan programlar çok fazla program bulunmaktadır. Bu kadar çok programın olduğu düşünülürse hangisini tercih edebileceğimiz noktasında bazı kriterler bulunmaktadır. Öncelikle kullanacağımız programın belli zaman aralıklarla dökümanı kayıt edebilme özelliği olmalıdır. Dizgicinin hızlı bir şekilde yüzlerce, binlerce kelime yazdığını düşünürsek her hangi bir aksilik durumunda ( Dizüstü bilgisayarınızın şarjı bitmesi, Elektrik kesintisi vb…) çalışma kaybolacaktır. Programda aradığımız diğer bir özellik ise otomatik düzeltme yapabilmesi, imla kurallarında bizi uyarabilmesi gibi özellikler olacaktır. Bu özelliklerin bir çoğunun bulunduğu programlar olsada en yaygın kullanılan program Microsoft Word olarak bilinir. Lakin teknoloji ilerledikçe yazılımlar geliştikçe kullanılan programlarda artmıştır. Dünya çapında kullanılan dizgi programı Adobe İndesign’dır.

Mizanpaj Nedir? Mizanpaj Nasıl Yapılır?

Basılı yada dijital platformlarda hazırlanan kitap, dergi, gazete, katalog vb… yayınların görsel hale getirilmesine Mizanpaj (sayfa tasarımı) denir.

Kağıda, ses cihazına, videoya kaydedilen sözcükleri bilgisayar ortamına aktarımını gerçekleştiren dizgi elemanı daha sonra hazırladığı dökümanları Mizanpaj (sayfa tasarımı) yapan Grafik Tasarımcıya iletir. Grafik tasarımcı, dizgi elemanından gelen dökümanları mizanpaj (sayfa tasarımı) yapacağı program içerisine çekerek tasarımı başlatmış olur. Tasarımın güzel olması, tamamen grafik tasarımcının yeteneğine bağlıdır.

Hedef Kitleye Uygun Tasarım

Mizanpaj öncelikle kağıt üzerine taslak bir çalışmayla ana hatlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu belirlenen ana hatların dışına çıkılmaması gerekmektedir. İlk olarak yayının sunulacağı hedef kitle belirlenmesi gerekmektedir. Bu kitle, yayının mizanpajını yaparken kullanılacak tüm materyalleri etkilemektedir. Örneğin çocuklara yönelik bir yayın mizanpajı yapıyorsak öncelikle yaş grubunu öğrenmek ve bu yaş grubuna uygun font seçimi, resim veya illüstrasyon seçimi gerçekleştirmemiz gerekecektir. Seçeceğimiz yazı tipi (font) hareketli, eğlenceli olmalı, çocukların ilgisini çekmelidir. Kitabın içerisinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlamalı ve çocukları sıkmamalıdır. Çocuk yayınlarında kullanılan kullanacağımız görseller kesinlikler yayının yaş grubuna uygun seçilmeli yada çizilmelidir. Grafik tasarımcı mutlaka yayının kitlesine uygun tasarımı gerçekleştirmeli ve özgün çalışmalar hazırlamalıdır.

Mizanpaj (Sayfa Tasarımı) Yaparken Kullanılan Programlar

Grafik tasarımcıların kullandığı birçok program olmasına rağmen büyük kısmının vazgeçemediği programların başında tasarım programlarının lideri durumunda bulunanan adobe geliyor. Adobe tasarımcılar sunduğu grafik tasarım programları tüm ihtiyaçları karşılamakla beraber bir çok farklı tasarımı da bir arada yapma imkanı sunuyor. Daha sonra ki postlarımız da detaylı olarak inceleyeceğimiz bu programların başında mizanpaj (sayfa tasarımı) yaparken kullanılan programlar Adobe İndesign geliyor. Özellikle kitap, dergi, gazete, katalog vb… gibi çok sayfalı işler için oluşturulan bu program günümüzde grafik tasarımcıların tercih ettiği programların başında gelmektedir.

Mizanpaj, Dizgi ve Grafik Tasarım konularında ÖSYM formatında AYT, TYT, KPSS, DEVLET OKULLARI (Sayısal – Sözel) kitapları dizgi fiyatlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ankara dizgi Ankara dizgici Ankara dizgici iş ilanları Ankara dizgi iş ilanları Antalya dizgi Bursa dizgi deneme dizgi Dizgi Dizgi eleman dizgi işi fiyatları Dizgi iş ilanları Dizgi Tasarım El ilanı grafiker grafiker iş ilanları grafik tasarım grafik tasarım iş ilanları grafik tasarım iş ilanı iş ilanları Kartvizit kitap dizgi fiyatları kitap dizgisi yapmak istiyorum kitap dizgisi yaptırmak istiyorum Konya dizgi Kpss dizgi Matematik dizgi matematik dizgi fiyatları Pegem Yayıncılık Reklam sayfa başı dizgi ücreti Sosyal Medya web tasarım Çankaya Dizgi iş İlanları İngilizce dizgi İzmir dizgi

KAPAT